O Małopolskim Konkursie Piasnitycznym w Tuchowskich Wieściach


Kolejna edycja Małopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego za nami. Był on szczególnie ważny i uroczysty, ponieważ upływał w atmosferze dwóch jubileuszy. Tegoroczny konkurs odbył się już po raz XV i zyskał nowy wymiar, bowiem został poszerzony o słuchaczy szkół muzycznych I stopnia. Drugi jubileusz obchodziło Społeczne Ognisko Muzyczne w Tuchowie; założone 20 lat temu działa nieprzerwanie i może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Obydwa te jubileusze to zasługa pani Agnieszki Kowalik, która założyła to ognisko i kieruje nim przez cały czas. Ona też jest autorką pomysłu, aby zorganizować konkurs dla ognisk muzycznych, który był jedynym takim w kraju. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i tytanicznej pracy pani Agnieszki z roku na rok się rozwijał, przyciągając coraz więcej uczestników.
XV Małopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego J. Paderewskiego był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu, bowiem honorowym przewodniczącym jury był prof. Andrzej Jasiński. Dla uczestników konkursu być ocenianym przez wielokrotnego przewodniczącego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina to wyjątkowe wyróżnienie; będzie zachętą do dalszego doskonalenia swoich umiejętności.
Gratuluję wspaniałych jubileuszy dyrekcji i wszystkim nauczycielom Społecznego Ogniska Muzycznego w Tuchowie. Dziękuję wszystkim organizatorom i uczestnikom konkursu, członkom jury na czele z panem prof. Andrzejem Jasińskim oraz pani dyrektor Centrum Paderewskiego Krystynie Szymańskiej. Życzę wszystkim, aby konkurs i ognisko muzyczne przetrwały trudy czasu i mogły nadal przynosić chlubę naszemu miastu.

Kazimierz Kurczab

Wyjątkowa, jubileuszowa edycja Małopolskiego Konkursu już za nami… Sala widowiskowa tuchowskiego Domu Kultury oraz gościnne progi dworu mistrza Paderewskiego zabrzmiały po raz kolejny dźwiękiem fortepianu – w rękach dziecka…
Tegoroczna odsłona konkursu, organizowanego z powodzeniem po raz piętnasty, okazała się wyjątkowa pod wieloma względami. Sprawdzoną formułę zmagań konkursowych dla uczniów społecznych ognisk muzycznych poszerzono tym razem o możliwość udziału uczniów szkół muzycznych I stopnia, co okazało się znakomitą ideą rozbudowującą horyzonty konkursowe, a to u progu kolejnego piętnastolecia zdaje się być symbolicznym „wiatrem w żagle” zarówno dla organizatorów, jak i kolejnych uczestników. Wart podkreślenia jest także fakt uczestnictwa w jury, wielkiego zaangażowania w jego obrady znakomitej postaci polskiej pianistyki, jurora wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach – profesora Andrzeja Jasińskiego, którego obecność była doskonałym podkreśleniem rangi jubileuszu oraz znacznie wpłynęła na zwiększenie prestiżu zmagań konkursowych.
Składam serdeczne gratulacje Społecznemu Ognisku Muzycznemu w Tuchowie, które mając za sobą dwadzieścia lat działalności, z powodzeniem pracuje nie tylko jako główny organizator konkursu, ale także jako propagator idei muzycznego kształcenia młodego pokolenia. Warto podkreślić fakt, iż w obecnych, ciężkich dla kultury czasach, uwrażliwianie na sztukę wyższą oraz podkreślanie konieczności przedstawiania młodym mądrej alternatywy jest ideą nadrzędną i wartą pielęgnowania. Życzę wszystkim uczestnikom, pedagogom i organizatorom kolejnych sukcesów oraz sił i zapału na dalsze lata pracy.

Krystyna Szymańska
Dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna

We wrześniu br. Społeczne Ognisko Muzyczne w Tuchowie zakończy XX rok swojej działalności. To długi okres, a przed oczami jak film przesuwają się kolejne lata.
Nie sposób dzisiaj nie wspomnieć o bardzo ważnej dla Ogniska osobie. Śp. Anna Knapik, ówczesna dyrektor Centrum Paderewskiego, podjęła nasz pomysł zorganizowania konkursu pianistycznego dla uczniów ognisk muzycznych z entuzjazmem. Otaczała nas życzliwością, wsparciem, pomocą, podpowiadała dobre rozwiązania problemów, otoczyła szczególną opieką. Niestety, odeszła, ale w naszej wdzięcznej pamięci żyje nadal. Co roku w dniu konkursu odprawiana jest msza św. za jej duszę w bazylice mniejszej u oo. redemptorystów.
W tuchowskim Ognisku od początku jego istnienia uczy się rocznie od około 70 do 90 uczniów. Jak wspomniał prof. A. Jasiński, nie jest ono powołane do kształcenia zawodowych muzyków czy wirtuozów, ale do pomocy najmłodszym w obcowaniu z muzyką, która niesie nieprzemijające wartości, a procentują one przez całe życie. Toteż gdy trafiają się takie perełki, które po ognisku kończą później szkoły muzyczne, wyższe studia pedagogiczne, a nawet akademie muzyczne, to dla nas ogromna satysfakcja i radość.
O XV Konkursie pisały już poprzednie osoby. Mnie wypada wspomnieć, że wpłynęło 46 zgłoszeń z: Bochni, Chrzanowa, Dębicy, Kamieńca Podolskiego na Ukrainie, Krakowa, Nowego Targu – Rabki, Radomia, Tarnowa, Trzciany, Tuchowa i Wieliczki. Ostatecznie przesłuchano 39 osób.
W jury zasiadali: pan prof. Andrzej Jasiński z Akademii Muzycznej w Katowicach – honorowy przewodniczący, panie mgr Krystyna Szymańska – dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, Irena Rybicka, mgr Lidia Skrok i mgr Anna Szajer.
XV Konkurs był szczególny nie tylko z powodu XX-lecia Ogniska, ale też z powodu zaszczytu, jakiego dostąpiliśmy, goszcząc po raz kolejny w Tuchowie pana prof. Andrzeja Jasińskiego. Od sławnego ucznia pana profesora, Krystiana Zimermana, który zdobył I nagrodę, złoty medal i wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków i poloneza w IX Konkursie Chopinowskim, dzielą uczestników naszego konkursu lata świetlne. Tym bardziej doceniamy życzliwość Pana Profesora i dziękujemy za nadanie naszym uroczystościom szczególnie dostojnego charakteru. Podziękowań dla Pana Profesora było już wiele. Ja pozwolę sobie zacytować złotą myśl Marcela Prousta: „Bądźmy wdzięczni ludziom, którzy nas uszczęśliwiają; to ogrodnicy pozwalający kwitnąć naszej duszy”.
Dziękuję: tuchowskiej Radzie Miejskiej, Panu Burmistrzowi mgr. Mariuszowi Rysiowi, jego zastępcy mgr. Kazimierzowi Kurczabowi za mecenat i szczególna opiekę nad Ogniskiem,
– nauczycielom tuchowskiego Ogniska za przygotowanie kandydatów i włączenie się w organizację Konkursu, w tym dr. Janowi Gładyszowi za zaproszenie pana prof. A. Jasińskiego,
– dziękuję Pani mgr Krystynie Szymańskiej za udostępnienie sal i miejsc w hotelu, a także udział w jury,
– dziękuję paniom z jury: prof. Irenie Rybickiej, mgr Lidii Skrok i mgr Annie Szajer, której pomoc w organizacji Konkursu jest nieoceniona.
Na ręce dyr. Pana Janusza Kowalskiego składam serdeczne podziękowania pracownikom Domu Kultury. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i pomocni. Nie wymieniam jednak nazwisk w obawie, aby kogoś nie pominąć.
Współpracę z Domem Kultury cenię sobie bardzo wysoko, bo – mimo nieraz napiętej sytuacji – przebiega ona zawsze bezkonfliktowo.
– Dziękuję też wszystkim tym, którzy byli z nami w dniu Konkursu: kandydatom, ich rodzicom i nauczycielom oraz licznie zgromadzonym gościom.
I jeszcze jedna przyjazna, wspierająca nas od 15 lat instytucja. Składam serdeczne podziękowanie właścicielom Firmy Handlowej Trójka za zawsze bezinteresowną pomoc, wsparcie i cierpliwość.

Agnieszka Kowalik